Committee Membership

Committee Membership List 2019/20

CONSERVATIVE

LIBERAL DEMOCRAT

INDEPENDENT

 

COMMUNITY SERVICES (15)

 

(10 seats)

(4 seats)

(1 seat)

 

 

 

 

 

 

Chairman:

Stuart Carefoot

Mary Robinson

David Birtwhistle

 

Vice Chairman:

Ricky Newmark

Sue Knox

 

 

 

Jan Alcock

Simon O’Rourke

 

 

 

Stephen Atkinson

Jenni Schumann

 

 

 

Tony Austin

 

 

 

 

Louise Edge

 

 

 

 

Angeline Humphreys

 

 

 

 

Ged Mirfin

 

 

 

 

Sarah Rainford

 

 

 

 

Gary Scott

 

 

 

PLANNING  & DEVELOPMENT (15)

 

(10 seats)

(4 seats)

(1 seat)

 

 

 

 

 

 

Chairman:

Alison Brown

Sue Knox

Robert Thompson

 

Vice Chairman:

Richard Sherras

Bob Buller

 

 

 

Tony Austin

Mark French

 

 

 

Ian Brown

Simon O’Rourke

 

 

 

Stuart Carefoot

 

 

 

 

Judith Clark

 

 

 

 

Brian Holden

 

 

 

 

Angeline Humphreys

 

 

 

 

Jim Rogerson

 

 

 

 

Noel Walsh

 

 

 

HEALTH & HOUSING (15)

 

(10 seats)

(4 seats)

(1 seat)

 

 

 

 

 

 

Chairman:

Bridget Hilton

Mary Robinson

David Birtwhistle

 

Vice Chairman:

Jan Alcock

Jonathan Hill

 

 

 

Stephen Atkinson

Allan Knox

 

 

 

Tony Austin

Donna O’Rourke

 

 

 

Rosie Elms

 

 

 

 

Mark Hindle

 

 

 

 

Brian Holden

 

 

 

 

Ricky Newmark

 

 

 

 

David Peat

 

 

 

 

Richard Sherras

 

 

 

CONSERVATIVE

LIBERAL DEMOCRAT

INDEPENDENT

 

PERSONNEL (9)

 

(7 seats)

(2 seats)

(0 seats)

 

 

 

 

 

 

Chairman:

Rosie Elms

Jenni Schumann

 

 

Vice Chairman:

Sue Bibby

Donna O’Rourke

 

 

 

Ruth Baxter

 

 

 

 

Richard Bennett

 

 

 

 

David Berryman

 

 

 

 

Stephen Atkinson

 

 

 

 

Sarah Rainford

 

 

 

 

 

 

 

 

LICENSING (15)

 

(11 seats)

(4 seats)

(0 seats)

 

 

 

 

 

 

Chairman:

Ged Mirfin

Simon O’Rourke

 

 

Vice Chairman:

Noel Walsh

Donna O’Rourke

 

 

 

Jan Alcock

Mary Robinson

 

 

 

David Berryman

Allan Knox

 

 

 

Ruth Baxter

 

 

 

 

Richard Bennett

 

 

 

 

Bridget Hilton

 

 

 

 

Stuart Hirst

 

 

 

 

Simon Hore

 

 

 

 

Sarah Rainford

 

 

 

 

Gary Scott

 

 

 

POLICY & FINANCE (15)

 

(10 seats)

(4 seats)

(1 seat)

 

 

 

 

 

 

Chairman:

Stephen Atkinson

Allan Knox

Robert Thompson

 

Vice Chairman:

Simon Hore

Mark French

 

 

 

Sue Bibby

Stewart Fletcher

 

 

 

Alison Brown

Jonathan Hill

 

 

 

Stuart Carefoot

 

 

 

 

Judith Clark

 

 

 

 

Mark Hindle

 

 

 

 

Stuart Hirst

 

 

 

 

David Peat

 

 

 

 

Jim Rogerson

 

 

 

CONSERVATIVE

LIBERAL DEMOCRAT

INDEPENDENT

 

 ACCOUNTS & AUDIT (11)

 

(8 seats)

(3 seats)

(0 seats)

 

 

 

 

 

 

Chairman:

Richard Bennett

Bob Buller

 

 

Vice Chairman:

Ian Brown

Jonathan Hill

 

 

 

Louise Edge

Stewart Fletcher

 

 

 

Mark Hindle

 

 

 

 

Angeline Humpheys

 

 

 

 

Ricky Newmark

 

 

 

 

David Peat

 

 

 

 

Richard Sherras

 

 

 

 

 

 

 

 

ECONOMIC DEVELOPMENT (15)

 

(11 seats)

(3 seats)

(1 seat)

 

 

 

 

 

 

Chairman:

Stuart Hirst

Mark French

David Birtwhistle

 

Vice Chairman:

Jim Rogerson

Stewart Fletcher

 

 

 

Ruth Baxter

Bob Buller

 

 

 

Sue Bibby

 

 

 

 

Ian Brown

 

 

 

 

Judith Clark

 

 

 

 

David Berryman

 

 

 

 

Rosie Elms

 

 

 

 

Mark Hindle

 

 

 

 

Simon Hore

 

 

 

 

Ged Mirfin

 

 

 

PARISH COUNCIL LIAISON (10 + 1 + 1)

 

(10 seats)

(2 seats)

(2 seats)

 

 

 

 

 

 

Vice Chairman:

David Peat

Jenni Schumann

Robert Thompson

 

 

Louise Edge

Bob Buller

 

 

 

Alison Brown

 

 

 

 

Bridget Hilton

 

 

 

 

Brian Holden

 

 

 

 

Simon Hore

 

 

 

 

Ged Mirfin

 

 

 

 

Gary Scott

 

 

 

 

Richard Sherras

 

 

 

 

Noel Walsh

 

 

 

 

 

Share this page: